Prekių katalogas

Dūmų detektoriai – kaip išsirinkti ir kodėl jie gali išgelbėti gyvybę?

Dūmų detektoriai – kaip išsirinkti ir kodėl jie gali išgelbėti gyvybę?

Kiekvienas šildymo sezonas kelia iššūkių ne tik gyventojams, bet ir ugniagesiams. Šaltuoju laiku padaugėja gaisrų ir iškvietimų, o pastaruoju metu ir žūstančiųjų juose. Gaisro priežastys gali būti įvairios: netvarkinga elektros instaliacija, netinkamai prižiūrimi kaminai, krosnys, užsikimšę dūmtraukiai, savadarbiai ar netinkamai naudojami elektriniai šildytuvai bei neatsargus elgesys su ugnimi, ypatingai rūkymas lovoje.

Dūmų detektorius gali išgelbėti gyvybę ir iš dalies apsaugoti jūsų turtą. Jau 6 metai, kaip Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimai numato, kad autonominiai dūmų detektoriai privalo būti įrengti kiekvienuose gyvenamosiose patalpose – butuose, namuose, sodo nameliuose, kad įspėtų apie gaisro pavojų ir išgelbėtų Jūsų bei artimųjų gyvybes. Tačiau ugniagesiai pastebi, kad vieni žmonės šių įrenginių neturi, o kita dalis gyventojų turi, bet juos laiko stalčiuje, kad ugniagesiams parodytų tikrinimų metu.

Jeigu turite dūmų detektorių – naudokite jį pagal paskirtį! Jis gali išgelbėti jūsų gyvybę! O jeigu neturite – įsigykite. Dūmų daviklio kaina yra nedidelė, o paskirtis – gyvybiškai svarbi.


Kaip išsirinkti dūmų detektorių? 

1. Svarbu rinktis kokybišką ir patikrintą gaminį. Patikimumą nurodo CE ženklas (gaminys atitinka ES saugos standartus) ir standartas: EN 14604:2005. Įsirengus detektorių, jį būtina tinkamai prižiūrėti, periodiškai tikrinti (pakeisti elementą, pašalinti nuo įrenginio dulkes) bei testuoti (kartą per savaitę). Testuojama paprastai, paspaudus testavimo mygtuką, įrenginys pradeda skleisti garsinį signalą (tai rodo, kad jis veikia).
2. Įvertinkite namo, buto plotą. Nuo to priklausys, kiek jums reikės dūmų detektorių. Prietaisas apie pavojų įspės, jeigu bus sumontuotas tinkamoje vietoje. Jutiklis veikia ribotoje erdvėje, todėl jį rekomenduojama montuoti visuose miegamuosiuose kambariuose. Detektorių nerekomenduojama tvirtinti patalpose šalia krosnių, karšto vandens šildytuvų, viryklių, drėgnose vietose: voniose, dušuose, šalia ventiliacijos.


Kaip veikia dūmų detektorius?

Dūmų jutiklio viduje esantis optinis jutiklis reaguoja į padidėjusį dūmų kiekį. Jam suveikus, įsijungia 80–90 dB garsu veikianti signalizacija ir mirksinti šviesa. Žmonės dažnai mano, kad autonominius detektorius įsirengti brangu, reikia tiesti laidus bei samdyti elektrikus. Tačiau taip nėra. Jutiklį prie lubų galima pritvirtinti dvipuse lipnia juosta, bet patikimiau tvirtinti varžtais, geriausiai kambario centre. Kadangi gaisro dūmai kyla į viršų ir kaupiasi viršuje, todėl detektoriai turėtų būti montuojami ant lubų, o jeigu tai neįmanoma, tuomet kuo aukščiau ant sienų.
Dauguma jutiklių veikia autonominiu rėžimu – jų darbui nereikalingi papildomi laidai, o „maitinami“ jie įprastais elementais – vadinamomis kronomis. Prietaiso negali užstoti kitos kliūtys. Niekada neišjunkite detektoriaus tam, kad išvengtumėte klaidingo garsinio signalo!

Be paprastų automatinių dūmų detektorių galima montuoti priešgaisrinius daviklius, kurie jungiami prie apsaugos signalizacijos centralių ar profesionalių priešgaisrinių sistemų.

Ieškote sertifikuoto dūmų detektoriaus, rinkitės UAB „Elverta“ prekybą.

Parengė UAB „Elverta"